
Het positieve denken van Hart voor Urk
AlgemeenVrienden en vriendinnen. Jan Koffeman houdt ervan de zaken positief te benaderen. En dus was iedereen die dinsdagavond aanwezig was bij de presentatie van de mensen en de plannen achter Hart voor Urk bij voorbaat een vriend of een vriendin. En de mensen die straks een kijkje komen nemen op de fonkelnieuwe website? Ook dat zijn vrienden, digitale vrienden.
Het manifest is eveneens positief van toon. Geen lange opsomming van wat er verkeerd gaat op Urk en van zaken waar Hart voor Urk tegen is. In tegendeel. De sterke punten van Urk moeten benadrukt worden. De arbeidsmoraal, de vis, klederdracht, dialect en koren. En elk jaar moet er een ambassadeur van Urk in het zonnetje worden gezet.
Geen partij maar beweging
Ook in de richting van de SGP blijft de toon zo positief mogelijk. ,,Daarom noemen we ons bewust geen partij, maar een beweging. We willen de deur open houden”, zegt voorzitter Arie Baak. Jan Koffeman licht toe: ,,Diep in mijn hart blijf ik een SGP’er. Maar ik ben nu eenmaal buiten de fractie gezet.” Mocht de SGP weer bij Koffeman aankloppen, dan wordt er zeker gepraat. Maar niet tussen ‘Urker Jan’ en de SGP, maar tussen Hart voor Urk en de SGP. ,,Ik ben trots op mijn jongens. Wie weet kunnen we aansluiten.”
Toch vreemd. Een nieuwe ster aan het politieke firmament die niet probeert te stijgen door zich af te zetten tegen de zittende macht. Maar onvrede was ook niet de belangrijkste reden voor de start van Hart voor Urk. Baak: ,,Het grote aantal stemmen dat Jan Koffeman twee jaar geleden kreeg, schept verplichtingen richting de kiezers. Daarom is Hart voor Urk ontstaan. Het gaat ook niet om hem, maar om het gedachtengoed van de Bijbelse politiek.”
45 punten
Wel moet duidelijk zijn dat er zeker zaken voor verbetering vatbaar zijn in de plaatselijke politiek. ,,Geen gekonkel en gekronkel. Helderheid en duidelijkheid. Dat is nodig”, zegt het manifest. Vervolgens worden 45 punten genoemd. Bekende punten eigenlijk. Stuk voor stuk hadden ze niet misstaan in de vier verkiezingsprograms van twee jaar geleden. Wat onderscheidt het manifest van Hart voor Urk dan van de plannen van andere partijen? ,,Moeilijk te zeggen”, geeft Koffeman toe. ,,Maar wij vinden wel dat aan bepaalde zaken minder geld uitgegeven moet worden.” Welke zaken? ,,De OZB moet niet verhoogd worden als de gemeente straks die vrijheid krijgt. Het geld moet uit Den Haag komen en niet van de eigen burgers. En verder moet het onderhoud van havensteigers en het palenscherm beter geregeld worden, zodat we niet weer voor grote uitgaven komen te staan.”
Frisse start
Gesteund door zeven mensen die hun wortels in alle delen van de samenleving hebben, zal er hoe dan ook sprake zijn van nieuw politiek elan. Een frisse start. Maar het verleden dan? De veroordeling waardoor Jan Koffeman uiteindelijk uit de SGP-fractie verdween. Zelf draaide hij er dinsdag niet om heen. ,,Ik durf in alle eerlijkheid te zeggen dat ik en mijn bedrijf part noch deel hebben gehad aan het schol voor schar-verhaal. Mijn advocaat heeft de bewijzen. Van alle aanklachten is uiteindelijk niks over gebleven, want we zijn veroordeeld op 400 kilo schol en zestig kilo tong die buiten de boeken om verkocht zijn. En de reden dat we daartegen niet in hoger beroep zijn gegaan is dat we niet nog een jaar met die geestelijke druk wilden leven.” En daarmee is dat boek dicht voor Urker Jan en is het tijd om vooruit te kijken. Ook een vorm van de zaken positief benaderen.
De mensen van Hart voor Urk
Raadslid Jan Koffeman (midden voor) wordt in Hart voor Urk bijgestaan door zeven plaatsgenoten. Het bestuur wordt gevormd door Arie Baak (voorzitter), Bob den Hartog (secretaris), Andries Bakker (penningmeester), Louwe de Boer (algemeen adjunct) (voor vlnr) en Albert Hakvoort (lid) (midden achter). De fractie wordt naast Koffeman gevormd door Piet ter Beek, Jan Meindert Keuter, Jelle Jonkers en Gerrit Post (achter vlnr).